Dřevo, z něhož jsou postaveny roubenky či sruby, je ve většině případů povrchově upraveno transparentními přípravky, které zachovávají kresbu dřeva, tedy laky, lazurami, oleji a vosky. V minimu  případů jsou používány barvy krycí, které zcela překryjí původní vzhled dřeva, nicméně vtisknou takovému domu zcela nový styl – občas se můžeme setkat například s červenobílou roubenkou a podobně. Ať ale použijeme jakýkoli nátěr, měl by plnit několik základních funkcí. Dřevo jako organický materiál vyžaduje určitou péči a nátěry zde plní jak funkci ochrannou, tak i dekorativní. Často je před nanesením samotného nátěru nezbytné aplikovat impregnační prostředek k ochraně dřeva proti napadení biotickými škůdci. Tyto přípravky lze zakoupit samostatně, mnohdy jsou však již přimíchány do nátěrových hmot.


Nátěry jsou na trhu k dostání v poměrně širokém sortimentu, při výběru je třeba zohlednit druh dřeviny, orientaci domu ke světovým stranám, lokální povětrnostní podmínky, okolní terén i zástavbu a podobně. A protože je dřevo ovlivňováno prostředím, v němž se vyskytuje,je důležité při výběru konkrétního výrobku zohlednit také, zda se nachází v interiéru nebo v exteriéru.

Výběr a aplikace nátěrů

Nabídka barev a materiálů k ošetření exteriérových i interiérových povrchů dřevostaveb je velmi rozmanitá. Před nákupem je proto třeba definovat, co by měl nátěr splňovat, jaké vlastnosti by měl mít a jak by měl ovlivnit natírané dřevo. „Pokud preferujeme přírodní materiály,“ vysvětluje Pavel Ehl, specialista v oboru nátěrových hmot, „musíme počítat s tím, že pokud jsou aplikovány na straně zatížené klimatickými vlivy, mají kratší životnost než barvy chemické. Teprve pak je na místě přemýšlet o tom, zda lazura bude olejová, syntetická či vodou ředitelná.“ Volbu nátěru je možné také přizpůsobit druhu dřeviny. Obecně sice nelze vybírat nátěrovou hmotu „šitou na míru“ třeba smrkovému, borovému či modřínovému dřevu, nicméně je možné rozlišovat například podle tvrdosti dřeviny. „Do tvrdého dřeva se nátěr hůře vsakuje a ukotvuje,“ potvrzuje Pavel Ehl, „vhodný typ se proto hledá obtížněji – takové dřevo drží také déle vlhkost, což může mít současně velký vliv na kvalitu nátěru. I zdánlivě suchý modřínový srub ošetřený pouhým olejem může na stěnách orientovaných směrem k lesu či k severu velmi rychle zamodrat, i když na stěnách obrácených vůči ostatním světovým stranám  zůstane netknutý.“

Před započetím natírání konkrétního dřevěného povrchu je velmi důležitá pečlivá příprava podkladu. K docílení vysoké přilnavosti nátěru a jeho dlouhé životnosti je nejdůležitější a také nejnáročnější příprava podkladu. „Je nezbytné, aby natíraná plocha byla suchá, čistá, bez prachu, zbytků vosků, mýdel, mastnoty a nesoudržných částeček nečistot na povrchu,“ zdůrazňuje Jaroslav Nosál ze společnosti JanoCo. „Pokud je to nutné, umyjeme ho prostředkem na čištění dřeva, případně ho před natíráním lakem nebo barvou ještě přebrousíme – zde je důležité postupovat jemně, transparentní nátěr totiž kromě kresby dřeva zvýrazní také vady – škrábance či necitlivé broušení napříč léty. Nátěrový prostředek se nanáší v několika vrstvách, přičemž je možné jednotlivé  rstvy po zaschnutí vždy přebrousit brusným papírem. Pokud by podklad nebyl pečlivě připraven, nátěr se po čase začne loupat.“

Povrchová úprava dřeva v interiéru

I když v interiéru není dřevo vystaveno výrazným klimatickým změnám teplot, vodním srážkám či větru, je vhodné ho natřít a vytvořit na jeho povrchu film, který ho ochrání před mechanickým poškozením, změnou barevného odstínu a také usnadní jeho údržbu – i dřevostavbu je přece třeba čas od času zbavit prachu, z natřeného dřeva se prach snadno vyluxuje a setře a nebude se do něj zadírat a zanechávat v něm žádné stopy.

„Interiérové nátěrové hmoty by měly splňovat především hledisko ekologičnosti,“ upozorňuje Pavel Ehl. „Nepochybně jsou všechny barvy určené do interiéru zdravotně nezávadné, je však žádoucí  použít materiály s co největším podílem přírodních složek. Zdravotně nezávadné mohou být totiž i barvy chemického původu, avšak jejich výroba i použití na dřevě ekologické nejsou. Je třeba vědět, že i většina barev s přívlastkem “přírodní” je ve větší či menší míře chemicky či jinak upravována z důvodů snadné aplikace a schnutí. Čistě přírodních produktů určených pro použití v interiéru na trhu mnoho není.“ Pro nátěry ploch v interiéru lze doporučit zmíněné transparentní přípravky, které zachovávají přirozený vzhled dřeva. Ať už v jeho vlastním osobitém přirozeném odstínu nebo barevně tónovaného. Krycí nátěr s obsahem pigmentů se do masivní dřevostavby nehodí.

V současném trendu dřevo barevně tónovat (při zachování jeho kresby) je však pro laika obtížné vlastními silami dosáhnout vzhledově přijatelného  ýsledku, lze proto doporučit spolupráci s odborníkem.

Nátěrové hmoty pro exteriér

Volba konkrétního druhu nátěrových hmot pro exteriérové plochy domu může být ovlivněna nejen vkusem a požadavky majitele (například zda upřednostňuje vodou ředitelné nátěry či syntetické hmoty a následně krycí barvy, silnovrstvé a případně tenkovrstvé lazury, oleje, vosky a podobně), ale také například  ožadavky regionálního stavebního úřadu, případně CHKO a podobně.

„Při rozhodování o typu nátěru je neméně důležité posoudit, v jakém prostředí se dům nachází,“ zdůrazňuje Pavel Ehl, „míru namáhání povětrnostními vlivy, na jaké úrovni je konstrukční ochrana dřeva, zda je postaven z masivu, lepených hranolů, z vysušeného materiálu a podobně. A až na základě posouzení všech skutečností  volit vhodné řešení.“ Před aplikací exteriérového nátěru nejprve dřevo napustíme penetrací, která pronikne do struktury dřeva a ochrání ho před napadením mechy, řasami, houbami, hnilobou či brouky. Impregnace také zlepší savost ošetřovaného povrchu a následnou přilnavost nanášené nátěrové vrstvy. Důležité jsou také klimatické podmínky v době natírání (vlhkost cca 75 %, teplota do 25 oC,  bezvětří nebo jen mírný vítr).

Kvůli jednodušší následné údržbě je vhodné použít na vnější plochy lazury či oleje v různých barevných odstínech a případně již s obsahem impregnace. Dřevo dýchá a při případných opravných zásazích není třeba je brousit. Ovšem ku prospěchu věci může být, pokud si při výběru vhodného nátěrového prostředku přizveme ke spolupráci zkušeného natěrače, jenž poradí s vhodným přípravkem s ohledem na konkrétní objekt.

Článek převzat se svolením autora.