Bezbarvé laky na dřevěné podlahy slouží k účinné ochraně dřeva v interiéru. Ponechávají plně viditelnou strukturu dřeva. Pro docílení různých odstínů podkladu můžeme bezbarvé laky kombinovat s barevnými mořidly. Laky rozdělujeme na syntetické, vodou ředitelné, epoxidové a polyuretanové, dle druhu zátěže, určení a umístění v interiéru či exteriéru.

Nátěry dřevěných podlah - přináší Sokrates

Nátěry dřevěných podlah - přináší Sokrates

Povrchová úprava dřeva v interiérech domů, včetně nábytku, bývá nejčastěji provedena různými laky, nebo dnes již také hojně oleji. 
Laky bývají většinou transparentní. K povrchové úpravě nábytku se také často používají krycí laky.  V průběhu  užívání dochází k jejich různému  zatěžování oděrem, vodou, bytovými chemikáliemi, ale i pronikajícím sluncem a podobně.  Tak dochází postupně k poškozování jejich povrchů.


Vzhledem k tomu, že požadujeme, aby povrchová úprava dřeva měla maximální životnost, tak musíme mít  na vědomí , že různé povrchy jsou odlišně namáhány. Podle toho potom k povrchové úpravě dřeva musíme  zvolit  vhodnou nátěrovou hmotu. Neméně namáhanou plochou bude dřevěné obložení stěn, včetně podhledů. Potom nábytku. Nejvíce namáhanou plochou jsou bezesporu dřevěné podlahy.