U dřevěných podlah se musíme rozhodnout zda upřednostníme praktičnost, nebo estetický vzhled. Ale stále musíme mít na paměti,  zda jde o podlahu v chodbě, nebo v obývacím pokoji pouze pro hosty. Tam může již hrát roli estetika.


V praktičnosti zvítězí laky a to i při zachování dokonalého vzhledu. Kvalitní laky nejvíce odolávají mechanickému namáhání,  zátěži vodou a bytovými chemikáliemi. Mají snadné čistění stíráním, snadnou údržbu polišem a nejdelší frekvenci pro opravy. Budou se tedy přednostně používat na zvláště zatížené  podlahy – v bytech chodby, kuchyně, přijímací prostory,  sportovní haly, společenské  sály a podobně. Jejich nevýhodou je ale to, že při povrchovém poškození i v jednom místě, je nutné přebrousit a opravit celou plochu. Pokud se neprovede přebroušení celé plochy a znovu neaplikuje na celou plochu lak, tak oprava bude patrná. U olejů tento problém zcela odpadá. Oprava malé poškozené plochy je bezproblémová. Druhou stranou mince je výrazně nižší životnost olejů na pochozích plochách.
Značka SOKRATES dodává na trh řadu dlouhodobě osvědčených podlahových laků.  Tango plus a Tango sport jako  100% polyuretany Professional. Při použití řady Tango na dubové dřevo hrozí přítomností taninů ztmavnutí  povrchu. Proto použijete k 1. nátěru Tango primer, Laky splňují podmínky protiskluznosti a všechny obsahují  velmi účinný UV filtr. Zásadně se aplikují na suché, čisté a všech mastnot zbavené suché podklady. Adhezi k neznámým neodstraněným lakům si předem odzkoušejte.  Vyvarujte se použít pro 1. nátěr rozpouštědlový systém. A to proto, že pokud nedodržíte dostatečný odstup pro následnou aplikaci vodou ředitelného laku dojde k jeho změkčení.  Rovněž tak adheze čistého polyuretanu jako je Tango může být problém. 


Laky SOKRATES jsou vodou ředitelné. Tím Vás  zbaví problému zápachu z rozpouštědla a nutnosti při aplikaci zvláště intenzivně větrat.  Dodávají se v provedení lesk, polomat a mat. Součástí systému pro tělocvičny je lajnovací barva.


Aplikují se  válečkem, štětcem nebo stříkáním. Nesnažte se docílit maximální výtěžnosti nad hranici 12 až 15/ m2. Slabý, rychle zasychající povrch, mnohdy způsobí  vznik pomeranče, který nelze odstranit následným ulitím, ale musí se odbrousit. Stejný problém Vám hrozí  i při výtěžnost 10 m2 při silném větrání horkým vzduchem v letních měsících, nebo v přetopené místnosti. Laky poskytují velmi tvrdé a pružné povrchy, příjemné na omak. Povrchy laku jsou silně hydrofobní.
Pokud se rozhodnete pro oleje a olejovosky tak zn. SOKRATES Vám nabízí zcela špičkové produkty od předních německých a holandských výrobců.
Škála olejů začíná u tvrdých olejů na dřevu, přes olejovosky, vosky, vysokosušinové oleje, až po pečovací oleje.